Найбільше професіональні боксери заробляють у США. За океаном із цього не роблять таємниці. Промоутери залюбки розповідають журналістам, хто і скільки отримує за поєдинок. В Європі, зокрема в Україні, ситуація інша. Тему гонорарів воліють замовчувати, а конкретні цифри є витоком інформації, а не офіційним її оприлюдненням.
Рутинна робота за скромну винагороду
Як і в усьому світі, в Україні чимало боксерів, які навіть у віддаленому майбутньому не претендуватимуть на серйозні титули. Для них бокс – це не вдоволення амбіцій, а звичайна робота, яка дає змогу якось прожити. Такий боксер може працювати без промоутера й навіть без менеджера. Щоб домовитися про поєдинок і провести до нього яку-небудь підготовку, не конче потрібні посередники. За двобій такого класу спортсменові платять близько тисячі доларів. Гонорар залежить від рекордсу (кількості проведених боїв, співвідношення поразок і перемог).
Той, хто підписав контракт із промоутерською компанією, має шанс отримувати щоразу більший гонорар. В Україні функціонують три промоутерські контори. Дві з них у Києві й одна в Донецьку. Львівська промоутерська компанія "Зірки професійного боксу”, якою керував Сергій Янчишин, практично припинила існування. Її очільник тепер виступає в ролі менеджера – тобто представника інтересів своїх боксерів під час переговорів із промоутерами-організаторами вечорів боксу.
Маловідомі титули
У професіональному боксі чимало боксерських організацій, які влаштовують бої за свої титули. Скажімо, є такі не дуже престижні титули, як чемпіон Європи серед країн, що не входять у Євросоюз, або чемпіон світу за версією GBU. За чемпіонський поєдинок за такими версіями боксер може розраховувати на гонорар у три тисячі доларів.
Що престижніший титул, то більше грошей
А ось претендентом на титул чемпіона Європи за версією EBU може стати лише досвідчений боксер із хорошим рекордсом. А тому він уже може розраховувати на більшу платню – близько 10 тисяч євро.
Чинних чемпіонів світу в Україні чотири. Це брати Клички, Сергій Дзінзірук і В’ячеслав Сенченко. Попри те, що статус цих боксерів однаковий, заробітки в них дуже відрізняються. Після переїзду в Америку гонорари Сергія Дзінзірука зросли. Якщо в Німеччині він за захист титулу чемпіона світу за версією WBO заробляв у середньому 150 тисяч євро, то в США отримує до 300 тисяч доларів.
Андрій Котельник теж перебрався за океан. За неофіційною інформацією американських журналістів, за чемпіонський бій у Штатах проти Девона Александера львів’янин отримав 250 тисяч доларів. Але це "брудний” прибуток Котельника. Із цієї суми він сплатив в Америці податок, оплатив тренувальні збори, віддав 15 відсотків суми своєму тренерові. В підсумку "на руки” отримав трохи більш ніж 150 тисяч доларів. Порівняно з гонорарами, які Андрій отримував у німецькій промоутерській компанії "Універсум бокс промоушнс”, це більше.
Брати Клички – українські рекордсмени
Найпрестижнішим у професіональному боксі вважають суперважкий дивізіон. Публіці завжди подобалося, як великі боксери гамселять один одного. Завдяки глядацькому інтересу й, звісно, величезній популярності в Європі найбільше з-поміж українських боксерів заробляють брати Клички. В принципі, боксери на сьогодні у всьому вітчизняному спорті є найприбутковішими. Німецьким ЗМІ вдалося довідатися, скільки заробив Володимир за свій останній бій із Семом Пітером. За їхньою інформацією, заробіток українця становив п’ять мільйонів євро.
Три мільйони в європейській валюті промоутерська компанія братів Klitschko Management Group одержала за продаж прав на трансляцію поєдинку телеканалу RTL, плюс півмільйона – від продажу телеправ іще на 116 країн світу. Іншу частину грошей брати виручили від продажу квитків і збуту сувенірів зі своєю символікою.
Брати Клички – єдині українські боксери, які заробляють на рекламних контрактах. Так, від співпраці з мережею спортзалів Mcfit, виробником вітамінів Eunova, телефонною компанією Telekom і автомобільним концерном Mercedes кожен із Кличків заробляє ще по два мільйони на рік. Окрім цього, прибуток українцям приносить нерухомість у багатьох країнах світу. При цьому боксерським федераціям за санкціонування двобоїв боксери платять від 450 до 900 тисяч євро. 200000 тисяч євро за підготовку Володимира до кожного протистояння перепадає і його американському наставникові Еммануелю Стюарду. За інформацією Bild, сьогодні на особистому рахунку Володимира 20 мільйонів євро. Заощадження Віталія скромніші – 15 мільйонів, але він робив перерву в кар’єрі тривалістю чотири роки.
Супер-пропозиція для ветеранів
Для Європи заробітки братів Кличків є великими, для Америки – середньостатистичними. Для Майка Тайсона чи Евандера Холіфілда, в їхні "зіркові” часи, гонорари українців видалися б образливими. Обоє вже давно пережили пік слави, але навіть тепер ці американці отримують шалені пропозиції. Днями Холіфілд зізнався, що легендарний промоутер Дон Кінґ запропонував Тайсону за бій із ним 35 мільйонів доларів. Але той відмовився. "Дон Кінг думав, що може вмовити Майка на це, – цитує Холіфілда The Sun. – Однак Тайсон не повернеться в ринг лише заради грошей. Його серце більше не належить боксу, і потрібно багато мужності, щоб відмовитися. Вони розмовляли про третій поєдинок між нами і сказали, що кожен із нас може отримати по 35 мільйонів доларів. Я завжди поважатиму Майка за те, що він відмовився від цієї пропозиції”.
Оскар Де Ла Хойя – "Золотий хлопчик”
В Америці не лише суперважковаговики заробляють астрономічні суми. Популярні боксери з менших вагових категорій за один бій заробляють стільки, скільки наші чемпіони світу можуть не заробити за всю кар’єру. Приміром, Флойд Мейвезер, який боксує в першій середній вазі, у травні цього року за герць із Шейном Мозлі заробив... 40 мільйонів доларів.
І це не виняток. Три роки тому Флойд Мейвезер заробив чималу суму за поєдинок із чемпіоном WBC Оскаром Де Ла Хойєю. Прибуток від продажу прав на трансляцію цієї зустрічі становив 120 мільйонів доларів. Ураховуючи інші надходження, організатори поєдинку зібрали 150 мільйонів доларів. Де Ла Хойя отримав 50 мільйонів, а Мейвезер – близько 20 млн.
Оскар Де Ла Хойя є рекордсменом із заробляння грошей у професіональному боксі. Тому й отримав прізвисько "Золотий хлопчик”. Загальний прибуток від продажу прав на трансляції його боїв становив 612 мільйонів доларів. За цим показником Хойя випередив Евандера Холіфілда (545 мільйонів) та Майка Тайсона (543 мільйони).
Комментарии (0) |